Architektura Wiednia

Drapacz chmur, dworzec kolejowy i dom-żuk, a także gotyckie kościoły i wspaniałe zabytki architektury. Wiedeń to piękne miasto kontrastów, a wspaniałe, zabytkowe budownictwo przeplata się tutaj z oryginalnymi budynkami, które łączą w sobie nowoczesność i modernizm. Co sprawia, że Wiedeń przyciąga do siebie tylu turystów?

Certyfikat BRC
http://gqcert.com/certyfikat/brc
Profesjonalna jednostka certyfikująca.
Świetni audytorzy i konkurencyjne ceny.

Przyjeżdżając do Wiednia z pewnością liczyć możemy na wiele atrakcji. Certyfikat BRC. Stolica Austrii słynie bowiem z niebanalnego stylu i niesamowitego klimatu. Na początek przybliżmy kilka faktów na temat tego miasta. Wiedeń jak wiadomo jest stolicą i zarazem największym miastem Austrii. Znajdują się tam główne ośrodki handlu, przemysłu, kultury oraz edukacji. Historia Wiednia sięga już 500 w. p.n.e. Wówczas Wiedeń był niewielką osadą celtycką, w późniejszym okresie jego funkcją była głównie obrona przed najazdami Germańskimi.

Prawa miejskie uzyskał w roku 1221 i tym samym stał się jednym z największych miast Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a następnie – po jego upadku –  stolicą Cesarstwa Austrii. Wiedeń zatem od wieków stanowi ważny ośrodek gospodarczy kraju. Dziś miasto poszczycić może się rozwiniętym przemysłem, infrastrukturą, systemem edukacji i oczywiście architektury. Nie bez powodu powstało bowiem znane określenie „mały Wiedeń”, używane wobec miast, czerpiących inspirację z tego pięknego miejsca. Zarówno w Polsce jak i na świecie istnieją przykłady takich miast. Należą do nich między innymi Bielsko-Biała, Cieszyn w Polsce oraz Czerniowce na Ukrainie, Lwów na Ukrainie, Ruse w Bułgarii, Sofia w Bułgarii, Timișoara w Rumunii, Varaždin w Chorwacji.

Rdzenni mieszkańcy Bielsko-Białej i Cieszyna od pokoleń przywiązują swoim miastom termin małego Wiednia. Niewątpliwie architektura obu tych miast, ich zabytki i tradycje kulturowe powielają klimat Wiednia. Dla obu miejsc projektowali słynni, wiedeńscy architekci, prześcigając się w swoich genialnych pomysłach. Czym zachwyca styl i architektura Wiednia, że posiada on tylu naśladowców? Znaleźć tu można budowle, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne, od stylu romańskiego, którego reprezentantem może być na przykład kościół św. Ruprechta, poprzez gotycką katedrę św. Szczepana czy barokowy kościół św. Karola i klasycystyczny, monumentalny budynek parlamentu, aż do zabudowań współczesnych, takich jak na przykład Uniwersytet Ekonomii i Biznesu w Wiedniu (Wirtschaftsuniversität).

Jest to jedna z najbardziej popularnych uczelni austriackich i największa uczelnia ekonomiczna w Europie, która każdego roku ściąga w swoje progi rzesze studentów. Kolejnym przykładem może być intrygujący dom z werandami . Nietypowe, niebieskie elewacje oraz zróżnicowanie położone balkony, wysunięte na kilka metrów poza fasadę tworzą niesamowite wrażenie i wspaniałą atrakcję architektoniczną.

Niewątpliwie Wiedeń jest miastem, które warto zaznaczyć w swojej mapie miejsc obowiązkowych do zobaczenia. Jest to jedna z najpiękniejszych, europejskich stolic, która z pewnością zasługuje na wielki podziw.