Stolica Austrii

Wiedeń jako jedna z najpiękniejszych stolic europejskich jest bez wątpienia miastem kontrastów. Zachwyca nie tylko licznymi budynkami rodem z epoki gotyckiej, lecz także genialną modernistyczną  zabudową, młodych projektantów. Co jeszcze warto zobaczyć w Wiedniu i skąd wziął się popularny termin „mały Wiedeń”?

Wiedeń jest stolicą i największym miastem w Austrii. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Ze względu na wieloraką kulturę i wspaniałe zabudowy powstało specjalne określenie „mały Wiedeń”. Tym mianem określa się miasta, inspirujące się Wiedniem. W Polsce są to na przykład Bielsko czy Cieszyn. W tych miejscach znaleźć możemy wspaniałe budowle, które gołym okiem przypominają wspaniały klimat Wiednia.

Co wyjątkowego jest w tym pięknym miejscu? Najpiękniejsze zabytki to na przykład gotycka Katedra św. Szczepana. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu. Stolica Austrii prezentuje również przepiękne pałace, będące ozdobą kraju i obiektem odwiedzin wielu turystów z całego świata. Pierwotnie jednak Wiedeń był niewielką osadą celtycką. W 15 p.n.e. miasto te pełniło wiele funkcji. Głównie był posterunkiem, strzegącym Imperium Rzymskie przed najazdami germańskimi. Obecnie Wiedeń sprawuje ważne funkcje administracyjne czy przemysłowe. Wiedeń jest również ważnym ośrodkiem Edukacji.

Uniwersytet Ekonomii i Biznesu to najbardziej znana i ceniona w kraju uczelnia, która ściąga w swoje mury studentów z wielu pobliskich krajów. Ma ciekawą formę, składającą się niejako z dwóch części budynku. Obie stylizowane na szklaną fasadę. Całość sprawia ogromne wrażenie. Architektura jest tu stawiana na tak wysokiej pozycji, że organizowane są liczne konkursy. Jednym z nich był na przykład konkurs architektoniczny na projekt nowego kampusu z pięcioma bryłami do wspomnianej uczelni.

Konkurs wyłonił wspaniałych laureatów świata architektury. Po za klasycznym wyglądem Wiednia i architekturą inspirowaną barokiem i gotykiem, spotkać tam można oryginalne, modernistyczne budowle, które swoim niebanalnym wyglądem przyciągają rzesze widzów. Za przykład może w tym wypadku posłużyć Dom z werandami. Jest to kilkupiętrowy budynek, mający specyficzne balkony, wystające poza fasadę.

Niewątpliwie Wiedeń to miasto warte odwiedzin, nie tylko ze względu na wspaniałą architekturę, ale również fascynującą historię i szeroki wachlarz atrakcji, jaki oferuje.