Wiedeń – jedno z najpiękniejszych miast Europy

Wiedeń to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Od wieków zachwyca swoja niebanalną architekturą i wyjątkowym klimatem. Jako stolica Austrii stanowi bardzo ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowo-usługowy, edukacyjny, oraz turystyczny i kulturalny. Czym zachwyca Wiedeń i co sprawia, że jego architektura i niebanalny styl ma tylu naśladowców?

Hale stalowe
http://iceberg.com.pl/
Budowa hal i konstrukcji stalowych, urządzania chłodnicze.
Zapoznaj się z ofertą firmy Iceberg.

Ze względu na bogactwo kulturowe i liczne atrakcje Wiedeń należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy, a termin mały Wiedeń stał się oficjalnym określeniem stosowanym wobec miast, czerpiących wzorce z tego pięknego miasta.

Miast określanych mianem małego Wiednia jest w Polsce i na świecie kilkanaście. Należą do nich między innymi Bielsko-Biała, Cieszyn w Polsce, Czerniowce na Ukrainie, Lwów na Ukrainie, Ruse w Bułgarii, Sofia w Bułgarii, Timișoara w Rumunii, Varaždin w Chorwacji.

Czym imponuje klimat Wiednia? Przede wszystkim buduje go barokowo, gotycki styl architektury, dbałość o detale, a jednocześnie duża przestrzeń wokół budynków, tworząca imponujące wrażenie. Najważniejsze wiedeńskie budowle to między innymi gotycka Katedra św. Szczepana. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w Wiedniu. Stolica Austrii prezentuje również przepiękne pałace, będące ozdobą kraju i obiektem odwiedzin wielu turystów z całego świata.

Szukanie podobieństw między europejskimi krajami stało się bardzo popularne, a zapożyczenia z różnych stylów stało się normą. Mieszkańcy polskich miast, nazywanych małym Wiedniem doszukują się wspólnych cech między swoim miastem, a popularną stolicą. Rdzenni mieszkańcy Bielsko-Białej i Cieszyna od pokoleń przywiązują swoim miastom termin małego Wiednia. Nie bez powodu. Niewątpliwie architektura obu tych miast, ich zabytki i tradycje kulturowe powielają klimat Wiednia. Dla obu miejsc projektowali słynni, wiedeńscy architekci, prześcigając się w swoich genialnych pomysłach. Takie miejsca jak Cieszyński i Bielski teatr poszczycić mogą się oprawą na miarę słynnych scen wielkiej stolicy Austrii. Kamienice, historia, tradycje – bitwa na argumenty trwa, a przepiękny styl Wiedeński nadal powielany jest na wielu płaszczyznach, nie tylko architektonicznych.