Wien

Największym, a zarazem jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast Austrii jest Wiedeń. W zabudowie tej wspaniałej europejskiej stolicy znaleźć można wszystkie style architektoniczne – od stylu romańskiego, którego reprezentantem może być na przykład kościół św. Ruprechta, poprzez gotycką katedrę św. Szczepana czy barokowy kościół św. Karola i klasycystyczny, monumentalny budynek parlamentu, aż do zabudowań modernistycznych. Wspomniana katedra Szczepana jest prawdziwym symbolem i jedną z największych atrakcji architektonicznych w kraju.

Ta wspaniała, monumentalna budowla wznosi się w centrum Wiednia, w jego najstarszej części. Kan-Therm Warszawa Szczególnie duże wrażenie wywiera na turystach południowa wieża katedry, mierząca ponad 136 m. Wiedeń szczyci się także wieloma współczesnymi budynkami – Przykładem jest wspaniały Uniwersytet Ekonomii i Biznesu w centrum miasta (Wirtschaftsuniversität). Jest to jedna z najbardziej popularnych uczelni austriackich i największa uczelnia ekonomiczna w Europie, która każdego roku ściąga w swoje progi rzesze studentów.

Bez wątpienia zatem Wiedeń to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Od setek lat oczarowuje turystów swoim niepowtarzalnym klimatem oraz światowej klasy architekturą , którą zachwycają się nawet laicy.

Wien – bo tak brzmi oryginalna nazwa stolicy jest jednym z najczęściej wybieranych europejskich miast wśród turystów na całym świecie, a to wszystko dzięki niezapomnianym atrakcjom, jakie czekają na nas na każdym kroku. Architektura, którą możemy tutaj zobaczyć jest na tyle wyjątkowa, że na jej cześć powstał termin Mały Wiedeń, którym określa się miasta czerpiące inspiracje z tego urokliwego miasta.

Nawet u nas w Polsce mamy swoje Małe Wiednie, należą do nich Bielsko-Biała czy Cieszyn. Na świecie takim określeniem pochwalić się może Bułgarska Sofia, Varaždin w Chorwacji czy Lwów na Ukrainie.

Co cechuje ten niepowtarzalny klimat stolicy Austrii? Bez wątpienia wyróżnia go barokowy, gotycki styl architektury, niezliczona ilość detali i szczegółów oraz ogrom przestrzeni jaki znajduje się przed budynkami – wszystko to sprawia, że Wiedeński pejzaż pamięta się na całe życie. Niewątpliwie Wiedeń jest miastem, które warto zaznaczyć w swojej mapie miejsc obowiązkowych do zobaczenia. Jest to jedna z najpiękniejszych, europejskich stolic, która z pewnością zasługuje na wielki podziw.